Rozdílové smlouvy jsou komplexní nástroje a v důsledku použití finanční páky jsou spojeny s vysokým rizikem rychlého vzniku finanční ztráty. U 76,4% účtů retailových investorů došlo při obchodování s rozdílovými smlouvami u tohoto poskytovatele ke vzniku ztráty. Měli byste zvážit, zda rozumíte tomu, jak rozdílové smlouvy fungují, a zda si můžete dovolit vysoké riziko ztráty svých finančních prostředků.

Rozdílové smlouvy jsou komplexní nástroje a v důsledku použití finanční páky jsou spojeny s vysokým rizikem rychlého vzniku finanční ztráty. U 76,4% účtů retailových investorů došlo při obchodování s rozdílovými smlouvami u tohoto poskytovatele ke vzniku ztráty. Měli byste zvážit, zda rozumíte tomu, jak rozdílové smlouvy fungují, a zda si můžete dovolit vysoké riziko ztráty svých finančních prostředků.

76,4% maloobchodních CFD účtů přichází o peníze.

Menu

Obchodování s CFD na akcie

Existuje řada způsobů, jak získat expozici na akciovém trhu. Patří mezi ně hotovostní cenné papíry a deriváty, včetně CFD. Během posledního desetiletí vzrostla popularita obchodování s kontrakty na rozdíl (CFD). Obchodování s CFD na akcie umožňuje zákazníkům získat expozici vůči pohybu cen různých akcií bez vlastnictví podkladového aktiva. CFD jsou podle definice smlouvy mezi dvěma stranami (tj. poskytovatelem a vámi) o úhradě rozdílu mezi vstupní a výstupní cenou. CFD je klasifikován jako finanční derivátový nástroj, protože jeho cena je odvozena od ceny podkladového aktiva.

CFD otevřely svět obchodování masám díky snadnému přístupu a nižším nákladům. To přineslo na akciové trhy vlnu zájmu. Na obchodování a akciové trhy je tak zaměřeno více pozornosti.

Při obchodování s CFD je důležité využívat spolehlivého a regulovaného poskytovatele, jako je Plus 500. To zajišťuje transparentní ceny a průběh transakci a opatření k ochraně klientových prostředků. Kromě toho by regulovaní poskytovatelé měli zveřejňovat související rizika a nesmí obchodníky lákat na podvodná schémata pod příslibem rychlého zbohatnutí..

Snímek obrazovky obchodování s akciemi společnosti Apple v aplikaci Plus500.

Ilustrativní ceny.

Obchodování s akciemi vs. obchodování s CFD

Při využití CFD obchodujete s pákovým efektem. To znamená, že můžete získat větší expozici vůči podkladovému aktivu s menším kapitálem. Vaše celková expozice ve srovnání s vaší marží se označuje jako pákový poměr. Zatímco je však vaše počáteční investice nižší, vaše celkové zisky a ztráty se počítají z plné hodnoty pozice. Proto pákový efekt znamená větší rizika i ztráty.

  • Obchodníci využívající CFD nevlastní podkladové aktivum, na kterém je CFD založeno, na rozdíl od nákupu akcií. Při držení akcií máte obvykle další práva, například hlasovací práva a dividendy.
  • CFD vám poskytují příležitost profitovat jak na rostoucích, tak na klesajících trzích - pokud si myslíte, že cena stoupne, můžete otevřít pozici Koupit, pokud očekáváte pokles ceny, pozici Prodat.
  • Když obchodujete s CFD, můžete snadno přistupovat k akciím z několika trhů po celém světě a k jiným nástrojům ze stejného účtu. To může usnadnit diverzifikaci vašeho portfolia.
  • U CFD můžete zadávat objednávky na otevřené nebo zavřené pozice za zvolené sazby.
  • Pokud jsou pozice CFD ponechány otevřené přes noc, je účtován poplatek za noc. Díky tomu je obchodování CFD méně vhodné pro dlouhodobé pozice.
  • Založení účtu pro obchodování s CFD je obvykle rychlejší než otevření tradičního brokerského účtu.
  • Obchodování s CFD se obvykle používá pro krátkodobější obchodování během událostí, jako jsou oznámení o výdělcích. Obchodování s akciemi se nejčastěji používá pro budování portfolií.
  • Protože CFD odrážejí podkladový trh, akcie na akciovém trhu a CFD se obchodují prakticky stejným způsobem. Cena, kterou by poskytovatel CFD byl ochoten koupit nebo prodat CFD, je odvozena od ceny, s níž se obchoduje na příslušné burze, a pokud jde o nominální hodnotu, jedna akcie odpovídá jedné akci CFD.

Příklad obchodování s CFD

Podívejme se na příklad obchodování s CFD pomocí Plus500:

Cena jedné akcie společnosti Facebook dosahuje 50 USD a vy chcete uzavřít CFD kontrakt na 15 akcií. 15 akcií x 50 USD za akcii se rovná 750 USD. Při obchodování na základě pákového efektu nemusíte investovat plných 750 USD. S pákovým efektem 1: 5 je váš počáteční požadavek na marži pro CFD na tento konkrétní titul 20%. Budete muset vložit 150 USD, což je 20% z pomyslné expozice 750 USD. Musíte se ujistit, že máte na svém účtu dostatek peněz k otevření a udržení své pozice.

Pokud si myslíte, že cena Facebooku poroste, otevřete pozici Koupit a pokud si myslíte, že klesne, otevřete pozici Prodat. Můžete se rozhodnout nastavit automatické zavření vaší pozice za předem stanovenou cenu. Když vy, nebo vám aktivovaná funkce uzavření, uzavřete svou pozici, zisk nebo ztráta se přičte nebo odečte od zůstatku na vašem účtu. Pokud vaše pozice zůstane otevřená i po uzavření trhu, bude vám účtován poplatek za noční financování.

Ze stejného účtu si také můžete vybrat, zda budete obchodovat akcie uvedené na mnoha různých trzích, jako jsou Nintendo, BP nebo Adidas, bez jakýchkoli dalších požadavků.

Sečteno a podtrženo

Obchodování s CFD má oproti běžnému obchodování s akciemi výhody i nevýhody. Oba způsoby obchodování nabízejí možnosti, jak využít pohybu cen na finančních trzích. Musíte pochopit své obchodní cíle a přijít na to, který druh obchodování vám nejlépe vyhovuje, a rozhodnout se, kterým směrem se vydáte. Pokud chcete více informací o obchodování s CFD, podívejte se na toto video.

Potřebujete nápovědu?
24/7 Podpora