Plus500 does not provide CFD services to residents of the United States. Visit our U.S. website at us.plus500.com.

Jaký je rozdíl mezi Ethereem a Bitcoinem?

Ether, měna využívaná k uskutečňování transakcí v síti Ethereum (zjistit více) a Bitcoin jsou si v mnoha základních aspektech podobné. Obě jsou kryptoměny založené na technologii blockchain. To znamená, že nezávislé počítače po celém světě dobrovolně vedou seznam transakcí, což umožňuje kontrolu a potvrzení historie každé mince.

Jsou to virtuální měny, které se aktivně používají pro služby, smlouvy a jako úložiště hodnoty. Jejich popularita upoutala pozornost zpravodajských publikací i obchodníků, kteří doufají, že lépe pochopí, jak může technologie blockchain v průběhu času změnit prostředí měn. Zde většina podobností končí.

Jejich decentralizovaná povaha je velkou změnou oproti tradičním měnám, ale nejsou přijímány všude. Zatímco Bitcoiny jsou přijímány v širším měřítku a považovány za mezinárodní digitální měnu, Ether je akceptován pouze pro transakce digitálních aplikací (Dapps), které běží v síti Ethereum.

Kryptoměny Ethereum a Bitcoin.

Klíčové rozdíly mezi Etherem a Bitcoinem

Jak Ether, tak Bitcoin jsou kryptoměny založené na technologii blockchain. Jinak jsou měny zcela odlišné a mají různá použití.

Bitcoin

Bitcoin je to, na co si většina lidí představí, když uslyší slova „blockchain“ nebo „kryptoměna“. Bitcoin je prvním případem použití technologie blockchain a zcela změnil naši představu o tom, jaká může být měna, když není vázána na konkrétní centrální banku nebo zemi.

Jeho technologie také komplikuje odcizení nebo manipulaci, protože podmínky jakékoli transakce podléhají schválení všech strojů v decentralizované síti. Transakce většinou znamená potvrzení, že příjemce je právoplatným vlastníkem měny.

S mincemi lze obchodovat na otevřeném trhu, nebo můžete síti propůjčit výpočetní výkon (těžba) a za použití vašeho stroje můžete dostávat Bitcoiny (sklizeň).

Maximální množství Bitcoinů, které lze kdy vyprodukovat, je 21 milionů, což na trh vnáší nedostatek. Aby se zabránilo vyčerpání Bitcoinů, jsou do protokolu zabudovány události půlení, aby po dosažení milníku těžby bylo těžařům vyplaceno méně Bitcoinů.

Obchodníci tyto události běžně sledují, protože některé vytvářejí na trhu volatilitu, zatímco jiné nevedou k žádným znatelným pohybům.

Ether

Krátce po uvedení Bitcoinu se společnost Ethereum podívala na způsob, jakým Bitcoin využívá technologii blockchainu, a zamyslela se nad tím, zda by ji bylo možné využít i jinak než jako měnu.

Po uvedení smart kontraktů a decentralizovaných aplikací (Dapps) si společnost Ethereum brzy uvědomila, že pro svou platformu potřebují jednotnou měnu, které lze důvěřovat v souladu s protokoly. To vedlo nadaci Ethereum, orgán, který dohlíží na činnost Etherea, ale nemůže samostatně měnit protokoly, k vytvoření měny Ether.

Ether se těží stejným způsobem jako Bitcoin, ale na rozdíl od Bitcoinu si těžaři Etherea mohou za potvrzení transakce účtovat poplatek. Navíc není nijak omezeno množství etheru, které lze uvolnit. Tím se odstranil vnímaný nedostatek, který může být faktorem ovlivňujícím vyšší nacenění Bitcoinu.

Ether je uznávanou měnou, kterou lze použít v celé síti Ethereum, ale není široce akceptována jinde. Na druhou stranu Bitcoin nelze použít jako uznávanou měnu na platformě Ethereum.

Protokoly

Ethereum a Bitcoin fungují na samostatných protokolech a jejich procesy spolu nesouvisejí. To znamená, že některé transakce, které mohou být povoleny na jedné platformě, nemusí být povoleny na druhé. Tuto otázku je třeba vzít v potaz při srovnávání transakcí permissioned (s povolením) a permissionless (otevřené, bez povolení).

Oblak se slovy týkajícími se Etherea.

Předežene Ethereum Bitcoin?

Hodnotu jak měny Ether od Etherea, tak Bitcoinu ovlivňuje mnoho různých faktorů.

Pokud chtějí obchodníci spekulovat na hodnotu kryptoměn, jako jsou Bitcoin a Ether, musí si položit následující klíčové otázky:

  • Jak se každá mince používá?
  • Jak široce je dnes měna akceptována? Jak široce bude přijímána v budoucnosti?
  • Co nám o tomto instrumentu říkají historická data?

I když si Bitcoin tradičně drží vyšší cenové ocenění než Ether, je důležité si uvědomit, že trh s kryptoměnami doposud byl a pravdědobnpoě i nadále bude vysoce volatilní. Na rozdíl od akcií, komodit nebo dokonce centrálně regulovaných měn je podkladová hodnota kryptoměny nejasná.

Potřebujete nápovědu?
24/7 Podpora