Plus500 does not provide CFD services to residents of the United States. Visit our U.S. website at us.plus500.com.

Jak Funguje Obchodování s Ropou?

Ropa se nachází v podzemních zásobách po celém světě. Druhy ropy se mezi jednotlivými oblastmi mírně liší. Tyto odlišnosti se odrážejí v existenci několika globálních tržišť nebo „benchmarků“, které stanoví cenu pro každou surovou (nerafinovanou) ropu.

Klíčové Ropné Benchmarky

Existuje mnoho benchmarků, které se používají jako referenční ceny pro ropu. Mezi hlavní patří Brent, WTI a Dubaj/Omán.

  • Brent (EB)- Brent neboli Brent Crude tvoří asi 66% všech ropných kontraktů. Tato ropa má nízký obsah síry a je klasifikována jako „lehká“ nebo „sladká“, takže je ideální pro výrobu benzinu a nafty. Většina z ní se navíc získává ze Severního moře z plošin, které jsou již ve vodě, což usnadňuje přepravu.
  • West Texas Intermediate (CL) - Označuje se také jako WTI a je velmi „sladká“, takže se ideálně hodí pro rafinování. Těží se ve Spojených státech. Většinou se těží z pozemních vrtů, takže je její vývoz nákladnější.
  • Dubaj / Omán - Tato ropa, která je hlavním nákupním místem pro Asii, je „kyselá“, což znamená, že má vysoký obsah síry a nižší kvalitu, než jakou lze najít jinde. Je stále velmi vyhledávaným a klíčovým benchmarkem.
Telefon zobrazující obchodování s ropou na platformě Plus500.

Ilustrativní ceny.

Jak Obchodovat s CFD na Ropu

CFD na ropu nabízejí obchodníkům příležitost nejen obchodovat podle konkrétních referenčních hodnot, jako je Brent & WTI, ale také představují příležitosti k obchodování s nejžádanějšími ropnými produkty, což jsou samy o sobě globálně spotřebovávané komodity.

Patří mezi ně:

  • Benzín (RB)- Používá se k pohonu automobilů a dalších spalovacích motorů.
  • Nafta nízkým obsahem síry (G)- Nafta dodávaná do přístavů v ARA. Mezi tyto přístavy patří Amsterdam, Rotterdam a Antverpy, včetně Flushing & Gentu.
  • Topný olej (HO)- Topný olej, jehož cena je uváděna v centech za galon v přístavu v New Yorku, je rafinován ze surové ropy a používá se k vytápění domů.

Hlavní Vlastnosti Obchodování s CFD na Ropu

Uzavření dlouhé nebo krátké pozice je jednou z nejznámějších funkcí pro obchodníky CFD, kteří chtějí využít volatility trhu, aniž by museli kupovat podkladové ropné aktivum. Pozice lze navíc otevírat nebo zavírat 23 hodin denně, s výjimkou víkendů, aniž byste se museli starat o údržbu nebo správu živé smlouvy.

I když futures obvykle vyprší ke konci měsíce, platforma Plus500 nabízí svým obchodníkům službu automatického převedení, takže si mohou ponechat otevřené kontakty a neobávat se jejich vypršení. Pomocí přesunu prostředků zůstávají smlouvy otevřené a jejich hodnota je převedena na nové kontrakty o stejné hodnotě. Economický kalendář je výkonný nástroj, který obchodníky informuje o nadcházejících zasedáních členských zemích OPEC, ropných zprávách z USA a dalších plánovaných událostech, které mohou tuto komoditu ovlivnit.

Otevření dlouhé či krátké pozice nabízí potenciál pro zisk i ztrátu. Ke zmírnění rizika by obchodníci měli zvážit využití výhod funkcí „Close at profit“ (Uzavření při zisku), „Close at loss“ (Uzavření při ztrátě) a dalších klíčových funkcí.

Největší Producenti Ropy

Ropa je produkována v mnoha v regionech po celém světě a nabízí obchodníkům příležitost obchodovat nejen s komoditou, ale také s jejími producenty.

K největším producentům v říjnu 2020 patří:

  • Exxon Mobil Corp. (XOM)- Hodnota producenta ropy a zemního plynu založeného v roce 1870 pod názvem Standard Oil dosahuje asi 140 miliard USD.
  • Royal Dutch Shell (RDSA-L)- Britsko-nizozemská ropná společnost oceňovaná na asi 51 miliard USD.
  • China Petroleum & Chemicals (SNP)- Tržní kapitalizace tohoto výrobce se sídlem v Číně obchodovaného na newyorské burze cenných papírů dosahuje přibližně 10 miliard dolarů.
  • BP (BP-L)- Britská společnost těžící ropu a zemní plyn hodnocená na asi 54 miliard USD.
  • Total SE (FP.PA)- Tato přední ropná evropská společnost se sídlem v Paříži, kde je i obchodována na burze, má hodnotu přibližně 87 miliard USD.

Mnohé z těchto společností* mají i další zdroje příjmů, např. z různých ropných produktů a zemního plynu.

I když poptávka po ropě a ropných produktech v uplynulých desetiletích narůstala, při každodenním obchodování tyto produkty podléhají volatilitě. Cena těchto komodit navíc nemusí vždy odrážet úroveň spotřeby nebo inflace. To znamená, že i přes zvýšení spotřebitelské spotřeby je možné, že cena za barel nebo galon poklesne. Současně může být pokles spotřeby spojen se zvýšením ceny. Je to důsledek mnoha faktorů ovlivňujících cenu ropy mimo spotřebitelskou poptávku.

*Dostupnost instrumentů se liší podle operátorů.

Potřebujete nápovědu?
24/7 Podpora