Plus500 does not provide CFD services to residents of the United States. Visit our U.S. website at us.plus500.com.

Jaké faktory ovlivňují cenu Bitcoinu?

Vzhledem k tomu, že bitcoin (BTCUSD) je považován za nejpopulárnější kryptoměnu na světě a má dopad na celý kryptoměnový trh, je dobré mít na zřeteli faktory, které mohou ovlivnit jeho ceny.

Jak bitcoin funguje?

Jedním z hlavních faktorů cenových výkyvů bitcoinu je skutečnost, že funguje bez centrální banky, která by regulovala a ovlivňovala ocenění měny. Bitcoin naopak funguje na decentralizované platformě, kde nezávislí těžaři nabízejí svůj výpočetní výkon pro nepřetržitou údržbu účetní knihy blockchainu.

Zatímco centrální banky disponují různými nástroje, jako jsou úrokové sazby a dluhopisy, s jejichž pomocí zvyšují nebo snižují inflaci, kryptoměny jako např. Ethereum (ETHUSD) a dokonce i Bitcoiny ve svém nacenění zcela spoléhají na rozmary trhu.

Navzdory těmto překážkám si Bitcoin udržuje svoji hodnotu pomocí systému protokolů, hard forků (radikální změny síťových protokolů blockchainu), halvingů spoléhání na vnější faktory. To vše by obchodníci s CFD na Bitcoiny měli vzít v potaz před otevřením pozic.

Notebook s obrazovkou s obchody s Bitcoiny na platformě Plus500.

Ilustrativní ceny.

Jaké faktory ovlivňují cenu Bitcoinu?

Cenu bitcoinu může ovlivnit celá řada faktorů. Stejně jako u jiných kryptoměn a tržních nástrojů může bitcoin zažívat volatilitu, která se odvíjí od mnoha faktorů. Níže uvádíme, co může mít na jeho cenu vliv.

Dostupnost a konkurence

Bitcoiny těží jednotlivci, kteří udržují systém a vedou nejaktuálnější protokoly. Těžaři ověřují legitimitu bitcoinových transakcí skrze své vlastní počítače. Na oplátku za přidání bloků do systému nebo za schválení transakcí odměněni určitým počtem Bitcoinů za každý zpracovaný blok. Tato odměna je snížena na polovinu vždy po přidání 210 000 nových bloků d systémů, kdy proběhne tzv. "halving".

V roce 2009 bylo minerům uděleno 50 Bitcoinů, v roce 2013 to bylo 25, v roce 2018 to bylo 12,5 a v roce 2020 byl udělený počet snížen na 6,25.

Vysoké náklady na těžbu - ceny zařízení, elektřiny a údržby vyžadují, aby se prodej bitcoinů minerovi vyplatil. Pokud hodnota Bitcoinu klesne příliš nízko, miner může buď zastavit těžbu, nebo si ponechat Bitcoiny, dokud se jejich hodnota nezvýší. S rostoucí poptávkou se může zvyšovat i ocenění mince.

Ocenění

Tržiště se skládají z kupujících a prodávajících. V ideálním případě vytvářejí rovnováhu, v níž částka, kterou je někdo ochoten za něco zaplatit, je dostatečně vysoká na to, aby by prodávající ochoten rozloučit se se svým zbožím.

Pokud chce Bitcoiny koupit více lidí, jejich cena obvykle vzroste. Poptávka po minci je také ovlivněna tím, kolik trhů, jako je PayPal, umožňuje uživatelům minci používat.

Případy použití

Na rozdíl od Etheru, který jsou určen pouze pro použití na konkrétních platformách, byl Bitcoin vytvořen k použití jako alternativní měna. To znamená, že spoléhá na to, že jednotlivci ocení jeho hodnotu obchodováním nebo utrácením, takže jeho hodnota bude moci s rostoucí poptávkou na trhu stále stoupat.

Nálada obchodníků

Někteří lidé mohou držet Bitcoiny s úmyslem použít je k nákupu, podobně jako používáme fiat měny. Jiní mohou Bitcoiny nakupovat se záměrem obchodovat s nimi. Ponechejte si minci, dokud se hodnota nezvýší, a poté ji vyměňte za dolary, eura či jakoukoli jinou měnu. Čím více se měna směňuje, tím větší nabízí potenciál pro spekulace a volatilitu.

Vlastnictví podkladového aktiva vyžaduje, aby vlastník držel minci, platil poplatky za údržbu a až bude chtít minci prodat, našel kupce. Naopak, jiní obchodníci využívají obchodování CFD jako způsob zadávání pákových transakcí, v rámci kterých mohou otevírat dlouhé i krátké pozice na ocenění bitcoinu.

Forky a správa

Hard forky, které naznačují zásadní posun v protokolu, který musí všichni validátoři sítě dodržovat, vytváří potenciál cenové volatility. Někdy se někteří mineři mohou rozhodnout nepřejít na nové řídící protokoly, protože s nimi nesouhlasí, nebo z jiného důvodu.

Když k tomu dojde, všichni mineři, kteří dodržují starší protokol, již nebudou součástí bitcoinové sítě. Jejich mince jsou považovány za novou měnu, což ovlivňuje dostupnost na trhu. Takto vznikl Bitcoin Cash ABC (BABUSD).

Krypto regulace

Bitcoin, podobně jako jiné kryptoměny, nemá centrální banku, která by regulovala jeho hodnotu. Toto je vlastnost, která se mnoha lidem na blockchainových technologiích líbí, ale také vede k nepředvídatelným oceněním. Obchodníci by si měli i nadále uvědomovat, že tím, jak se rozšiřují případy použití a přijímání těchto digitálních mincí, zvyšuje se také možnost vysoké volatility a přidružených rizik.

Ekonomické události

Volatilita akciového trhu a cenové výkyvy mohou mít přímý dopad na kryptoměny, protože mohou ovlivnit řetězce nabídky a poptávky po bitcoinu.

Globální vývoj

Globální pohyby, které zahrnují zprávy a události sahající od přírodních událostí po geopolitický vývoj, mají potenciál ovlivnit ceny bitcoinu v důsledku jejich vlivu na sentiment obchodníků.

Jaká byla nejvyšší a nejnižší cena bitcoinu v letech 2009 až 2023?

Nejdražší byl bitcoin 8. listopadu 2021, kdy stál 67 566,83 USD. Nejnižší pak byla jeho počáteční obchodní cena, která v červenci 2010 činila 0,09 USD.

Graf ceny bitcoinu

Podívejte se na graf historie ceny bitcoinu, který znázorňuje jeho cenové pohyby od roku 2009 do roku 2023.

2009

Když byl 3. ledna 2009 oficiálně spuštěn, měl bitcoin, poněkud nepřekvapivě, cenu blížící se nula dolarů, konkrétně to bylo 0,00099 USD. Takže obchodníci na fóru BitcoinTalk obchodovali bitcoiny prostřednictím PayPal (PYPL) a za 5 050 bitcoinů zaplatili 5,02 USD.

2010—2013

Dne 26. října 2010 byla jeho cena 0,3 USD. Jedním z nejznámějších kryptopříběhů toho roku je pravděpodobně skutečnost, že jeden držitel bitcoinů koupil dvě pizzy za 10 000 bitcoinů. Tato událost byla považována za první svého druhu, neboť to bylo poprvé, kdy někdo využil kryptoměnu k nákupu skutečných produktů.

V červnu 2011 překročila hodnota bitcoinu hranici 30 USD, avšak poté začala klesat a na konci roku dosáhla hodnoty kolem 4,70 USD. V roce 2012 došlo k další významné události, kdy proběhlo historicky první půlení bitcoinu. To způsobilo, že bitcoin se stal ještě vzácnějším, a na konci tohoto roku dosáhl hodnoty kolem 13,50 USD.

Tento silný výkon pokračoval až do roku 2013, protože bitcoin přitahoval stále více investorů. V tomto roce se ve Vancouveru poprvé objevil bitcoinový bankomat umožňující výměnu bitcoinů za fiat měnu (například americký dolar).

Bitcoin v tomto silném výkonu pokračoval až do listopadu 2013, kdy překročil hodnotu 1 200 USD, avšak tento rok zakončil s cenou kolem 805 dolarů.

2016—2019

V roce 2016 cena bitcoinu překročila hranici 900 USD, a v roce 2017 dokonce dosáhla na 1 000 USD. V letech 2018—2019 byla cena bitcoinu navíc volatilní, neboť obchodování i ceny rostly, když bitcoin překonal 10 000 USD. Později v polovině prosince však jeho hodnota klesla na přibližně 6 638,84 USD.

2020

V roce 2020, který se nechvalně proslavil pandemií COVID-19 a bouřlivými reakcemi trhu, zažil bitcoin větší volatilitu. Na začátku tohoto roku se obchodoval za 6 965,72 USD, což bylo ovlivněno obavami investorů ohledně globální ekonomiky v důsledku uzavírání podniků a vládních opatření souvisejících s touto pandemií.

V prosinci, kdy se rok blížil ke svému závěru, se hodnota bitcoinu vyšplhala na více než 29 000 USD. To představuje nárůst o více než 400 % od začátku roku.

2021—2023

Rok 2021 začal pro bitcoin ve velkém stylu, když 7. ledna jeho cena překonala hranici 40 000 USD. V polovině dubna dosáhl rekordních výšek nad 60 000 USD na vlně euforie kolem IPO Coinbase (COIN). Jeho cena vystřelila na rekordních 68 789 USD dne 10. listopadu.

Toto maximum bylo později potlačeno v důsledku neustálých poklesů v roce 2022, kdy se hodnota bitcoinu dostala pod 23 000 USD dne 13. června 2022.

Přesto se bitcoin v roce 2023 dokázal vzpamatovat z některých svých minim, když 4. prosince téhož roku jeho hodnota překročila 41 000 USD. Hnací silou tohoto růstu byly naděje na snížení sazeb Fedu a možností zavedení kryptoměnových ETF.

Graf ceny bitcoinů.

*V závislosti na dostupnosti operátora.

Potřebujete nápovědu?
24/7 Podpora