Plus500 does not provide CFD services to residents of the United States. Visit our U.S. website at us.plus500.com.

Jak Bitcoin funguje

Od svého vzniku v roce 2009 se bitcoin stal pravděpodobně nejpopulárnější kryptoměnou. Není považován jen za otce zakladatele digitálních měn, ale jde také o nejobchodovanější kryptoměnu s ohromující tržní kapitalizací. Všudypřítomnost bitcoinu mluví sama za sebe, ale jak přesně funguje?

Bitcoin je forma digitální měny, kterou lze použít k platbě za zboží a služby kdekoli, kde je akceptována. V tom se podobá fiat měnám, jako je americký dolar (USD/JPY), britská libra (GBP/USD), euro (EUR/GBP) a další měny používané při obchodování.

Místo sledování centrální bankou se však Bitcoin při ověřování pravosti a legitimity spoléhá na decentralizovaný systém. To znamená, že měna není ovládána žádným centrálním systémem. Namísto toho kolektiv nezávislých jednotlivců nabízejí vlastní výpočetní výkon (uzly) ke sledování, kontrole a schvalování transakcí.

Účel vzniku Bitcoinu

Hlavním posláním bitcoinu je být způsobem, který lidé používají pro převádění peněz přes internet bez nutnosti zahrnovat do transakce třetí stranu. Na rozdíl od tradičních bankovních transakcí byl bitcoin vytvořen s úmyslem sloužit jako alternativní platební systém, který funguje bez kontroly (decentralizovaně) skrze blockchainovou technologii.

Co je blockchain? Technologie a jak funguje?

Blockchain nebo také technologie distribuované účetní knihy je formát, který následuje celá řada kryptoměn k ověření toho, že plátce je legitimním vlastníkem mince. K tomuto ověření dochází skrze decentralizované a kryptografické hašování. Při pohybu mince na nového vlastníka se tak účetní kniha aktualizuje (evidenční systém). Schvalování každé transakce se také stará o to, že pohyby mincí jsou v souladu s protokoly sítě.

Všechny nezávislé uzly (zúčastněné strany sítě) mají přístup k účetním knihám, které mají informace o tom, kdo v danou chvíli minci vlastní, a mohou potvrdit legitimnost každého bloku. Každá transakce nebo balíček dat se označuje jako „blok“ a hlavní kniha je může všechny spojit v chronologickém pořadí. Takto se „blockchain“ stal synonymem Bitcoinu, protože Bitcoin používá blockchainové metodiky k zajištění transparentnosti a poctivosti systému.

Telefon s obrazovkou pro obchodování s Bitcoiny na platformě Plus500.

Ilustrativní ceny.

Jak obchodovat s Bitcoiny

Mnoho obchodníků rádo obchoduje s kryptoměnami, včetně Bitcoinů, protože jde o volatilní nástroje, které podléhají nepředvídatelným výkyvům. Dlouhodobí obchodníci mohou upřednostňovat nákup podkladového aktiva v naději, že hodnota časem poroste, zatímco jiní upřednostňují obchodování s kontrakty na rozdíl (CFD). Každá metoda dává svým způsobem obchodníkům přístup ke kryptoměnovému trhu.

Vlastnictví Bitcoinu

Podobně jako při držení zlata, stříbra nebo jakéhokoli jiného potenciálního úložiště hodnoty spekuluje majitel, že v budoucnu cena položky vzroste.

Majitelé Bitcoinů jsou vystaveni dlouhodobému riziku, protože jim chybí historická data, která by jim umožnila předpovědět, zda si jejich mince v budoucnu udrží hodnotu. Kromě toho musí ukládat svou digitální měnu do přijatelné digitální peněženky. Jakmile chtějí koupit nebo prodat svou minci, musí jít na otevřený trh a zajistit si správné heslo pro svou peněženku.

CFD na Bitcoiny

S CFD bitcoinu nemusí obchodníci vlastnit podkladové aktivum. Namísto toho mohou použít obchodní platformu, jako u je Plus500, k otevření pozice dlouhé či krátké pozice na pohyb ceny Bitcoinu. Při obchodování s Plus500 mohou obchodníci otevírat pozice využívající pákový efekt, čímž získávají větší expozici vůči nástroji bez placení provize.

Pokud se například obchodník domnívá, že cena Bitcoinu poroste, může otevřít nákupní pozici pomocí CFD na Bitcoiny. I když z této transakce nebudou vlastnit žádné Bitcoiny, může stále těžit z pohybu mince, pokud by cena vzrostla nad hodnotu, při které byla pozice otevřena. Pokud však hodnota Bitcoinu klesne pod hodnotu, při které byla pozice otevřena, zaznamená obchodník ztrátu.

Na druhou stranu, pokud obchodník věří, že hodnota Bitcoinu poklesne, může z toho rovněž těžit. Otevřením prodejní pozice mohou potenciálně těžit z negativních cenových pohybů Bitcoinu. Například pokud otevřete prodejní pozici na CFD na Bitcoin v okamžiku, kdy má Bitcoin hodnotu 16 000 USD a jeho cena klesne na 15 900 USD, můžete pozici zavřít, aniž byste museli hledat kupce, a vydělat 100 USD. Pokud však otevřete prodejní pozici pro stejnou částku, ale zavřete ji, když cena vzroste na 16 100 USD, ztratíte 100 USD.

Oblak slov a pojmů souvisejících s Bitcoinem.

Informace o obchodování s Bitcoiny

Obchodníci, kteří obchodují s Plus500 bitcoin a další kryptoměny tak mohou činit nepřetržitě po celý den.

Neustálý přístup k ceně digitální mince v reálném čase zajišťuje, že obchodníci mohou s jistotou otevírat a uzavírat pozice a nemusí mít obavy ohledně digitálních peněženek nebo nedostatku kupujících na trhu.

I když popularita mnoha digitálních měn, jako je Ethereum, od vzniku Bitcoinu vzrostla, žádná z nich nedosáhla stejně vysoké hodnoty nebo rozšíření. Krátká historie Bitcoinů je plná spekulací, rychlých maxim a hlubokých minim. Obchodníci by si měli být vědomi nestálé povahy všech kryptoměn a zůstat ostražití vůči cenovým pohybům svých otevřených obchodů.

*V závislosti na dostupnosti operátora.

Potřebujete nápovědu?
24/7 Podpora